Skye terier

                Skye teriér pochází z ostrova Skye, který je největším ostrovem v souostroví Hebridy. Plemeno procházelo dlouhou vývojovou cestou. Na vzniku dnešního skye se podíleli původní ostrovní teriéři, kteří se křížili se psy španělskými. Původní typ skye teriéra byl menšího vzrůstu, neměl tak dlouhou srst a měl klopené ucho. Velmi významnou propagátorkou původního typu byla Lady MacDonaldová z Armadale Kastle na ostrově Skye. Tato dáma si vedla jakousi první plemennou knihu. Plemeno se začalo rozšiřovat do celé Anglie.

                Skye teriér se podílel na vzniku jorkšíra, silky teriéra a měl jistý podíl na vytvoření hrubosrstého jezevčíka.

               V převážné většině se chovem skye zabývala šlechta a královský dvůr. K největším chovatelkám tohoto plemene patřila královna Viktorie, která se nechávala se svými psy často malovat. V této době se občas objevoval i mimo Anglii, protože to byl vždycky královský dar. Skye vlastnila i Marie Terezie a německá princezna Wilhemina.

               Do Československa se poprvé dostal až v r.1930, byla to fena z chovu korunní princezny Cecílie.

              Zřejmě nejslavnější chovatelkou a propagátorkou plemene byla paní Olga Olivová-Šmídová. Chovem se začala zabývat již za II.svět.války. V roce 1968 odešla do USA, patří mezi špičkové chovatele tohoto plemene, je rozhodčí a velkou znalkyní skye.

              V současné době u nás skye chová opravdu jenom málo lidí, ale ten kdo jim propadl si život bez těchto aristokratů již neumí představit.

              Skye teriér je pes nebojácný, odvážný, který brání svou smečku. Dosti často se stává psem jednoho pána, kterému je bezmezně oddán. Věřte, že svého pána dokáže bránit s vervou německého ovčáka. Rozhodně, ale sám konflikty nevyhledává. Pokud je svému pánovi na blízku a on má jinou činnost, ulehne poblíž a vyčká doby, kdy se mu začnete věnovat. Není nijak náročný na úpravu srsti, jak by se na první pohled zdálo. Při dobré kvalitě je nutné občas pročesat a vykoupat. Srst je sice dlouhá, ale tvrdá a proto se nezacuchává. Skye teriéři se dožívají poměrně vysokého věku a těší se dobrému zdraví (nemají problémy s páteří jako jezevčíci).

             Je to zvláštní pes svým zjevem i povahou, není zákeřný, ale k cizím lidem se chová nedůvěřivě a dává na ně pozor. Má rád děti, ale je občas potřeba dohlédnout na to co se děje, jako u jiných psů.

             Mé více než patnáctileté zkušenosti s tímto plemenem jsou velmi dobré a opravdu si život alespoň bez jednoho skye nedovedu představit. Pokud se někdo rozhodne toto plemeno si pořídit, určitě u chovatele dostane vyčerpávající odpovědi na své případné dotazy.